Pezê Gundo Gur Xwariye

‘Gundo’nun Sürüsünü Kurt Yemiş’

Bu bir Şavak fıkrasıdır, hikayesidir.  Hikayenin Şavak köylerinde halk arasında anlatıldığı gibi, Şavakça yazmak isterdim, lakin buna muvafık değilim. Artık Türkçesiyle iktifa edeceğiz ki onu da yapabilirsek;

Hikaye şöyle anlatılagelmiştir;

Gundo; Şavak köylerinden Sınsor’un önde gelen kişilerinden imiş. Sürüsü bir hayli kalabalıkmış. İki çobanı varmış; Serşıwan û Dajo

Şavaklarda sürüyü yöneten iki çobandan baş çobana; ‘Ser şıwan’, yardımcısına da; ‘dajo’ denir.

Gundo’nun sürüsü bir hayli kalabalık olduğu için sürünün önünden sürüyü çeken Serşıwan ile sürünün ardından sürüyü takip eden Dajo pek birbirlerini görmezlermiş. Ama birbirlerine itimadları da tam imiş. Benim partnerim kurda koyun kaptırmaz, hesabı yani.

İşte bu hal ve ahval üzerine, bir sonbahar günü köylerinde, Sınsor’da bir düğün varmış. İhtişamlı bir düğün, kaçırılmayacak türden bir düğün. Böylesi bir düğünü kaçıracakları tasa ve kederiyle her iki çoban sürmüşler sürüyü otlağa akşam üzeri. Her birerinin kafasında binbir düşünce ile birlikte. Karanlığın çökmeye başladığı o gecenin ilk saatlerinde her iki çoban da uzakdan gelen davul zurnanın, teq u req ın sesinin eşliğinde kendi kafasında bir plan yapmış;

Sürüyü diğer çoban idare edebilirmiş. Kendisi gitmeliymiş bu düğüne. Hem döndüğünde anlatırmış arkadaşına. Kendisinin bir kaç saatlik yokluğunu diğer çoban fark bile etmezmiz. Evet fark etmesine etmez de; eğer aynı planı diğer çoban da yapmışsa yokluklarını en iyi fark edecek olan xalolar (kurtlar) olacaktır.

Her iki çoban da bir diğerinin planından bihaber gizliden sürüyü bırakıp düğün seslerinin geldiği köye doğru süzülmüşler.

Kendi kafalarında sürüyü birbirlerine emanet edip düğüne kaçmış iki çoban. Düğün yerinde de ağaları görmesin diye kendilerini fazla göstermeyince, nasıl bir hata yaptıklarını farketmeden eğleniyorlarmış. Şöyle ki, birbirlerini farkına varmadan bir halay bir başına diğeri diğer başına geçmiş.

Böyle halayda eğlenirlerken bir fısıltı halaya dahil olmuş. Fısıltının içeriğini farketmeyen çobanlarda aynı şeyi tekrarlıyormuş; Halay başı, Serşıwan;

‘Pezê Gundo gur xwariye’ (Ula Gundo’nun sürüsünü kurt yemiş) diye halay modunda söylerken, diğer baştaki Dajo;

‘Lo or tebên or tebên’ (La öyle söylüyorlar, öyle söylüyorlar) diyormuş…

İşte bu gundo’nun sürüsünün akıbetini hikayesidir….

 

Reklamlar
Bu yazı Büyüklerden (Gotinên Mezînan), Şavak Dili (Şekaki) içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Pezê Gundo Gur Xwariye

 1. nevzat dedi ki:

  bu hikaye sinsor değir celedor

 2. nevzat dedi ki:

  evet sayın abi gındo sinsorlu ama bu söylentiler sinsor uzeri degil

  • Dogania dedi ki:

   bu hikaye ile ilgili derleme yapabilir misiniz? ses kaydı veya yaşlı şavaklarla yapılacak bir röportaj da olabilir. çok güzel bir çalışma olur. arşivimize ekleriz.

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s