Şavaklar’da Şalvar Devrimi

Eskiden Şavaklı kadınların giyim kuşamı ile ilgili yaşlı bir Şavaklı teyzemizin anlattığı bir hikayeyi anlatacağım. Doğruluğunu veya olayın tam olarak hakikatini bilmiyorum ama ilginç bir durum olduğundan anlatmak istiyorum.

80‘li yaşlarda olan teyzemizin anlattığına göre onun çocukluğunda Şavak kadınlarının giyimleri farklı imiş. En önemli fark ise kadınlar şalvar yerine fistan veya benzer şeyler giyerlermiş. Şalvar pek bilinmiyormuş. Bugünkü Şavak kadınlarının vazgeçilmezi olan şalvarın nasıl bu denli yaygınlaştığını tahmin edersiniz… Şöyleki;

O yıllarda, bir Hızır mı desem? Mılla mı desem?  Anı şanı bilinmeyen bir zat peyda olmuş Şavak obalarında ve köylerinde.  Bu zat oba oba, köy köy Şavak topluluğunu geziyormuş öğütler veriyormuş.  Verdiği tavsiyelere bakılırsa Şavak topluluğundan başka toplumları da gezermiş.  İşte yine bir gün bu amca çıka gelmiş Şavak obalarından birine, elinde bir deste şalvar kumaşı ile birlikte. Toplamış Şavak kadınlarını etrafına. Bir şalvarı kendi elleriyle kadınlarımıza göstere göstere dikmiş. Bunu Toros Yörüklerinden gördüğünü söylemiş. Ondan sonra şalvar hızla yaygınlaşmaya başlamış Şavak kadınları arasında.

Ve bugün, Şavak kadınları şalvarlarından tanınırlar.  Bu devrimi gerçekleştiren yaşlı amcadan Allah razı olsun.

Büyüklerden Hikayeler

Hazırlayan: twitter.com/cinorek

Reklamlar
Bu yazı Araştırma (Lêkolîn), Büyüklerden (Gotinên Mezînan) içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Şavaklar’da Şalvar Devrimi

  1. Fatma dedi ki:

    Şavaklar Obası sitesindeki resimler çok güzel. Teşekkürler

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s