Nihayet ‘Şavaklar Derneği’ Kuruluyor

100 binden fazla nüfusuyla ülkemizin hatırı sayılır büyüklükte bir aşireti, aşiretten öte dili ve kültürüyle bir nevi etnik grubu olan Şavaklar, nihayet derneklerine kavuşuyorlar.

Genel merkezi Elazığ olacak olan derneğin kuruluş işlemleri tamamlandı. Açılışı da geçen hafta aşiretin üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Dernek bürosu Elazığ İzzetpaşa Camii arkasında çay ocaklarının bulunduğu sokaktadır.

Şavaklıların Erzincan ve İstanbul’da da yoğunlaşmış olarak yaşadıklarını göz önüne alırsak, ilerleyen zamanlarda buralarda da derneğin şubelerinin açılmasını ümit ediyoruz.

Kurulan dernek hakkında şimdilik iyimser olmaya çalışıyoruz. Lakin akıbetinin ‘Şavak Bülteni’ dergisine benzemesinden endişe ediyoruz.  Kapaklarına Şavaklılar ile ilgili resim koyup biz Şavaklıları heyecanlandırmalarına rağmen içerik olarak tamamen asimilasyon amacıyla kurulduklarını belli ediyorlardı. İlginçtir halkın ile ilgili bir çalışma yapıyorsun tek nebze olsun halkının dilinden bahsetmiyorsun. Olacak şey mi? Tek savundukları ‘Şavaklılar Türktür’ . Farzedelim öyle olsun, var olan şeyleri çöpe mi atacağız.

Yine de biz yeni bir başlangıç olduğu için güzel şeyler temenni etmeye devam edelim. Ve derneğimizi tüm Şavaklara hayırlı uğurlu olmasını dileyelim.

Kalın Selametle…  Şavak Obası

Reklamlar
Bu yazı Haberler (Xeber) içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Nihayet ‘Şavaklar Derneği’ Kuruluyor

 1. Mehmet Gün dedi ki:

  Şavak Derneinin kurulmuş olması önemli bir adım ancak kuruluş aşamasında gelecekle ilgili uzun vadeli plan ve programı mevcut degilse zaten ölü doğmuş demektir.dernek kurulsun diye dernek kurulmaz elbette ki belli amaçlarının olması lazımdır.Öncelikle kardeşlik esas alınarak kurulmuş ise başaraılı olabicegi kanaatindeyim.Ama etnik kimligi ispat etme veya etnik düşünceleri lanse etme temeline dayalı olarak temel atılmıisa bölünme ve parçalanma oyununda biz de bir rol üstlenmiş oluruz sadece….İnsanlar Hz. Ademin çocuklarıdır…babaarı birdir Rableri de birdir…hizmette yarışmak icin elbette ki dernekleşelim…İslamın bizden istediği performans için gayret edersek emin olunuz ki başaraılı olacagız….
  Allahın Kulları kardeş olunuz Vesselam.

  Hollandadan Kardeşiniz
  Mehmet Gün

 2. Mehmet Yilmaz dedi ki:

  Kurmes Dernegi Almanya da 2004 de kuruldu. Bizi merak edenler, http://www.kurmesliler.com da daha genis bilgiye sahip olabilirler. Yurtdisin daki tüm etkinliklerimizde savaklari temsil etmeye calistik. Ürünlerimizi, kültür ve yasamimizi yurt disin da sergilemeye calistik ve yapmaya devam ediyoruz.
  Derneklesmeye gitmeniz cok sevindiricidir. Ortak noktalarimizda birlikte hareket edecegimizi tahmin ediyorum. Calismalarinizda basarilar dilerim.

 3. mehmet dedi ki:

  şavaklılar türktür milletimizi devletimizi seviyoruz :))
  adıyaman /besni
  1000 kişi adına
  MEHMET ARSLANLAR

 4. benim şakak aşiretim

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s