Şavaklar CHP’ye Kürt Raporu Verdi

1989 yılındaki Kürt Raporu’nu güncellemek için Tunceli’ye giden CHP heyetine, hayvancılık yapan Şavak Aşireti’nin hazırladığı rapor sunuldu.

Yeni bir Kürt raporu hazırlamak için Tunceli’ye giden CHP heyeti ilginç bir olayla karşılaştı. Yaylaları güvenlik gerekçesi ile yasaklı olan ve geçimlerini tamamen hayvancılıkla sağlayan Şavaklılar, CHP’ye Kürt sorunu için çözüm önerilerini içeren bir rapor sundu. Raporda çatışmalı ortamın en çok kendilerini etkilediğini savunan Şavaklılar sorunun çözümü için ilk koşulun mutlaka silahların susması olduğunu kaydettiler.

CHP Çemişgezek İlçe Başkanı Eyüp Demir Şavaklıların hazırlayarak kendisine ulaştırdığı raporu CHP’lilere iletti.

Yaylalar hayvanlara açılsın

Heyet başkanı olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’a sunulan raporu basına vermeyen Demir içeriğini Taraf’a şöyle anlattı: “Raporu hazırlayanlar dağda çobanlık yapan, hayvancılıkla uğraşan Şavaklılar. Raporda genel hatlarıyla bölgede yaşanan sorunları anlattılar. Şavaklılar, 1990 yılına kadar, 400 bin küçükbaş hayvan besliyorlardı. Şu an bu sayı 30 bin civarına kadar geriledi. Bunun en büyük nedeni, Tunceli’de verimli olan yaylaların güvenlik gerekçesiyle yasaklanması. Buradaki yaylaları kullanamayınca, her yıl başka yerlere göç etmek zorunda kalıyorlar. Raporda Kürt sorununun çözülmemesinin, çatışmalı ortamın en çok çobanlık ve hayvancılık yapan Şavaklıları vurduğu savunuluyor. Raporda mutlaka bir yol bulunup silahların tamamen susmasının sağlanması isteniyor.”

Yayla kiralamak zorunda kaldılar

Tunceli il sınırları içerisinde özellikle Çemişgezek, Pertek ve çevre köylerde yaşayan Şavaklılar, geçimlerini hayvancılıkla sağlıyorlar. Kışın köyde, ilkbaharda kömlerde ve mayısın ortalarından itibaren yüksek yaylalarda yaşayan Şavaklılar, 1990 yılına kadar Çemişgezek ve Munzur Dağları’ndaki yaylalarda konaklıyorlardı. Bu bölgede Tunceli il sınırı içindeki yaylalar, Şavak Aşireti’ne tahsis edilmişti. 1990 yılı sonrasında, bölgede çatışmalar yükseldi ve güvenlik gerekçesi ile yaylalar yasaklandı. Birçok bölge, operasyon alanı olarak belirlendi. Yaylalarını kullanamayan Şavaklılar ise ya göç etti ya da Pülümür, Erzincan, Erzurum yörelerinde yayla kiralamak zorunda kaldılar.

Haberin Sayfası: http://www.taraf.com.tr/haber/cobanlar-chp-ye-kurt-raporu-verdi.htm

 

Alıntı: Taraf Gazetesi

Reklamlar
Bu yazı Haberler (Xeber) içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s