Son Mevsim: Şavaklar

Bir varmış bir yokmuş ile başlayan ve noktalanan bir belgesel Son Mevsim:Şavaklar. Dersim bölgesinde yaşayan, hayvancılıkla geçimlerini sağlayan göçebe topluluk Şavakların hayatına nazikçe bir dokunuş. Onların havayla, suyla, toprakla, tabiatla iç içeliğine uzaktan bir şahit oluş.

Film, kar tanelerine karışan bir masal ile başlıyor. Koyunlar, kuzular bu masalın başkahramanı, tıpkı filmdeki gibi. Ardından Şavaklar koyunları kamyonlara yükleyerek yola düşüyor. Miladi takvime göre değil, mevsimlere göre hayatını tanzim ediyor bu göçebe topluluk. Bahar, yaz, kış nerede olmaları ve ne yapmaları gerektiğini kulaklarına fısıldıyor. Yönetmen de bu fısıltıya kulak veriyor ve filmini mevsimlere göre bölüyor. ‘Ülkemde kar güzel yağar’ diyerek başlıyor belgeseline ve bahar, yaz, sonbaharın ardından ‘yine kış’ diyerek noktayı koyuyor.

Belgeselin ilk bölümünde daha çok hayvanların gözlerine, kulaklarına zum yapıyor yönetmen. İkinci bölümde ise Şavakların yaşadıkları zorluklar, arzular, mahrumiyetler belirginleşiyor. Masalsı anlatım baştaki ve sondaki kadar filmin tamamına şümul etmese de küçük anlarda gücünü artırıyor. Mesela küçük bir bebek gökyüzünde, ardından çizgi bırakan jete dikkatle ve şaşkın bakıyor. Tıpkı bizim hayatımızın çok uzağındaki bu topluluğa perdede şahit oluşumuz gibi.

…tuba deniz…

Reklamlar
Bu yazı Haberler (Xeber) içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Son Mevsim: Şavaklar

 1. napak dedi ki:

  çı he buye, çı tune buye…

 2. muhammed emin budak dedi ki:

  slm

 3. muhammed emin budak dedi ki:

  ben istanbuldan şavak aşiretinin budoglu kolundanım şavag aşireti kürtmü yoksa bir türk boyumu ben bunun cevabını biliyorum ama bu siteyi kuranlar bizi hangi soydan hangi boydan araştırıp hangi isimle hitap edip hanki etnik kökenden oldugumuzu söyleye bilirlermi bunun cevabını istiyorum
  TEL: 0533 414 01 58

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s