Tunceli’de Sünni Olmak …

Tunceli ilindeki Sünni topluluğun büyük bir kısmını oluşturan Şavaklar hakkında da uzunca bir araştırmanın olduğu Ahmet Kerim Gültekin’in alan çalışması kitap olarak  Berfin Yayınlarından çıktı.

Bu çalışma, Tunceli ilinde yaşayan hakim Alevi nüfus içerisinde azınlıkta kalan Sünni toplulukları, kültürel kimlik ve din çerçevesinde, etnolojik açıdan değerlendirmeye çalışmaktadır.

Eser, dokuz aylık bir antropolojik alan çalışmasının ürünüdür.

Sünni toplulukların, din kimlikleri üzerinden, ulusal sosyo-politik kimlikle gösterdikleri özdeşliğin; egemen sosyo-politik kimlik içerisinde ötekilik kazanmış olan Alevilik ve Kürtlük algıları içerisinde kazanmakta olduğu ötekilik konu edilmektedir.

Tunceli’ nin  etno-kültürel haritası çıkarılmış bir nevi. Türklük, Kürtlük, Alevilik, Sünnilik: sınırlarda karmaşa ve düzen.

Ele alınan diğer bir konu ise yörede Alevilikten Sünniliğe veya tam tersi geçişler incelenmiş, ve tam da bu noktada Şavak Aşiretinin oluşturduğu inanılmaz denge ve hoşgörü örneği üzerinde durulmuştur.

Aşiretimizin Alevi temsilcileri kitabın başlığına aldanıp gücenmesinler.. Daha önce hep bizim farklılıklarımızı görüp bizi birbirimize  düşürmeye çalışan faaliyetlerin aksine, bu çalışmanın içerisinde bizim ile ilgili çok güzel şeyler var.

Benim hep düşündüğüm ve anlatmaya çalıştığım şeyler vurgulanmış …

Gerisi sizin beğeninize kalmış…

Ayrıca şunu da söyleyeyim. Bu çalışmayı ilk yapıldığı dönemde edinmiştim. Bende dijital hali mevcuttur. Dileyene gönderebilirim. Ama tavsiyem madem ki kitabı çıkmış, kitabını satın almanızdır. Emeğin hakkını vermek babından….

 

Şekakan Blog

Reklamlar
Bu yazı Araştırma (Lêkolîn) içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Tunceli’de Sünni Olmak …

 1. muhammed emin budak dedi ki:

  slm aşiretimin güzel insanları biz tuncelide alevi topluluklarıyla kardeşçe bir yaşam sürdürüyoruz ve aynızamanda bazı alevi topluluklarıda kendileri için bizde şavaglıyız diyorlar örnek kürmeş,dogan, sinsor ,ardıç,devdireş gb
  peki bu dogrumu

 2. Han Doğan dedi ki:

  Sizin konudan haberiniz yok galiba. Biz Şavaklar hem Sünni, hem Alevi olmakla özgün bir topluluktur diyoruz. Siz Aleviler de Şavaklı mı diyorsunuz….
  Alevi Şavaklar da tersini iddia ederse olur mu?

  • ahmet budak dedi ki:

   sevgili arkadaşlarım türkiyenin dört bir tarafından yapılan bu yorumlar sevindirdi beni…ben şuan şavak aşireti,aşiret köyleri,dünya haritası üzerinde çizdiği rota,dilleri,dinleri,ve bu güne kadar değişe gelmiş kültürleriyle bir bütün olarak bir kitap yazıyorum…muhammedin söylediği doğru.şuan tuncelide belli köylerdeki aleviler şavaklıyız diyorlar…ve tuncelide şavaklar içinde sunnileşmiş ve tam tersi alevileşmiş şavaklar var…bu geniş bir yelpazade incelenebilir aslında.bununla alakalı bir makalemi yakında sizlerle paylaşmak istiyorum…sağlıcakla kalın arkadaşlar

 3. erdoğan zamur dedi ki:

  sayın Ömer Han Doğan
  Tüyap kitap fuarında son anda gördüm kitabı ama ekonomik anlamda satınalamadım ancak kısa bir süre içinde mutlaka okumaya çalışacağım anca sizden isteğim eğer elinizde Şavaklarlar alakalı istatislik varsa özellikle 1985 ten bu güne şavakların durumu ne ? azalan hayvan sayısının nedenleri ? hayvancılık yapmaktan vazgeçen şavaklar ne yapmaktadırlar. bu konularda bilginiz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim
  şimdiden ilginize teşekürler.
  erdoğan zamur Pertek

  • Han Doğan dedi ki:

   O konuda hazır bir çalışmamız yok, ama en kısa zamanda ‘Şavak Göçü’ başlığı altında bir çalışma yapmayı planlıyoruz. İstanbul’daki Şavaklar hakkında bilgi sahibiyiz. Diğerleri hakkında da çalışıyoruz.

 4. Han Doğan dedi ki:

  Zamanında söylemeyi unuttuk. Belki bakmak isteyen birileri olurdu. Kitap fuarında Berfin Yayınlarının standında en önlerdeydi.

 5. erdoğan zamur dedi ki:

  ben bir yazı dizisi hazırlıyorum Adı : Türkiyenin solan renkleri, ŞAVAKLAR, BERİTANLAR ve KOÇERLER diye ama kaynak sıkıntısı çekiyorum
  arkadaşlar elindeki bilgileri paylaşırlarsa sevinirim

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s