Denge Me – Aynur Doğan

      Aynur Doğan

      Şavaklardan çıkan en büyük sanatçı Aynur’dur şüphesiz. İspanya ve Fransa’da Türkiye’ de tanındığından çok tanınan Aynur, Doğanköy(Dohuk) ta doğmuş olup, her Şavaklı gibi tahsiline Şavak yaşamını kavramak ve yaşamak ile başlamıştır.  Müzik ile tanışması da bu dönemde olmuştur. Zaten  her evin duvarında bir sazın, bağlamanın asılı olduğu,  müzikle iç içe olan bir  toplumda doğmuştur.  

     Yaylada ovada koyun, kuzu otlatırken bağırarak türkü söylermiş. Bunun, sesinin açılmasına vesile olduğunu söyler kendisi her defasında.

    Daha sonra eğitimine devam etmesi için Elazığ’a  gönderilmiştir. Zaten okuyan çoğu  Şavaklılar  için de Elazığ ikinci bir duraktır. Ortaokul ve lise eğitimini burada tamamlar. Burası  ile ilgili anlattığı çok hikayesi var. Mesela, okul müzik grubunda olduğunu ve bir  gün tüm okul kadrosunun olduğu ve başka davetlilerin de olduğu bir mezuniyet töreninde sahneye çıkar . Her şey  gayet güzel gitmektedir, ta ki hiçbir art niyet olmaksızın anadilinde de bir tirkü söylemeye baslamasıyla kıyamet kopar.

    Bundan sonraki durağı İstanbuldur. Ve İstanbul’da Arif Sağ müzik okulunu bulur. Profesyonel müzik hayatı da bundan sonra başlar. Bir çok müzik grubu ve sanatçıyla ortak çalışmalar  yapar. Bu  grupların bir kısmı da yabancı gruplardır.  Şimdiye kadar birbirinden güzel dört albüm çıkarmıştır.

    Diğer doğulu sanatçılar gibi halkının şarkılarını Türkçeye çevirip anonim diye yutturmamıştır. Aksine hangi şarkıyı kimden almışsa bunu belirtmiştir.

   Daha nice Aynurlarımız olması dileğiyle…

Reklamlar
Bu yazı Müziğimiz (Dengê Me), Türkçe içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Denge Me – Aynur Doğan

 1. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) Şekakiatak dedi ki:

  SELAMUNALEYKUM
  Şekakan ve Kurmeşan aşireti, yazılı kaynaklarda eskiden Pertek ilçesi ile Çemişgezek ilçeleri arasındaki köylerde yaşamlarını sürdüren aşiretlerden oldukları yazılır. Bu aşiretlerden Şekakan aşireti halen bu iki ilçe arasındaki bir çok köyde yarı göçebe olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. ŞAVAK ismi bu yörede hayvancılıkla uğraşan insanlara verilen isimdir. Bu yörenin tüm insanları ise kendilerine, Türkçe olarak ,Şavak Aşireti derler. Bu insanların içerisinde anadilleri olan Kurmançki ile konuştukları zaman kendilerine ŞEKAKAN veya ŞEKAK aşireti olduklarını söyleyenlerin yanısıra sadece kendilerine Şavak diyenlerin olduklarınıda yöre insanlarının bilgilerinden öğrenmekteyiz. Bunun için şunu diyebiliriz ki; Her Şekakanlı Şekak veya Şekakan aşiretindendir. Fakat her Şavaklı, Şekakan aşiretinden değildir. Bu yörenin büyük hayvan sürüleri besleyen iki aşireti vardır. Bunlardan biri Şekakan aşireti, diğeri ise Kurmeşan aşiretidir. Kurmeşan aşireti günümüzde büyük kısmı Sivas ilinin Hafik (Koçhisar) ilçesinin sınırları içerisindeki köylerde yaşamaktadırlar. Kurmeşan aşiretini alevi inancına mensup insanlardan oluşmaktayken, Şekakan aşireti sünni inancına mensup insanlardan oluşmaktadır. Şekakan aşireti ile aynı ismi taşıyan aşiret mensuplarının Türkiye, İran ve Suriye devletleri sınırları içerinde yaşayanlarıda sünni inancına mensupturlar. Ayrıca ,Pertek ve Çemişgezek ilçeleri dışında fakat dersim sınırları içinde ana dilleri zaza olan Şevalan diye bir aşirettende tarih kitapları bahseder.
  Sonuç olarak ben şunu söyleyebilirim,Her Şekakanlı, Şekak veya Şekakan aşiretindendir. Fakat her Şavaklı, Şekakan aşiretinden değildir. Aynur DOĞAN Şavaklıdır, fakat Şekakan aşiretindenmidir, değilmidir, ben bilmiyorum. Araştırıp sormak lazım , ayrıca kendisine de sormak lazım.
  Tarihi , doğru olduğu gibi yazmak lazım. Bende bunları bildiğim için sizlerle paylaşmak istedim. Eğer istemeyerek yanlış bir bilgi yazmış isem öncelikle Rabbim’den af diliyorum, sonrada sizlerden hakkınızı helal etmenizi istiyorum. SELAM VE DUA İLE

 2. ömer doğan dedi ki:

  Kurmeşanlar da kendilerine Şavak derler. Ama Kurmeşanlar biraz farklı bir soydan olsa gerek. Bence diğer Alevi Şavakların Sünni olanlardan bir farkı yoktur. Farklar tamamen mezhepsel…

 3. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) Şekakiatak dedi ki:

  Kardeş, benim de değinmek istediğim konu, sizin değinmeye çalıştığınız konudur. Bizim aşiret gibi bu yörede eskide hayvancılık ile uğraşmakta olan, komşu Kurmeşan aşireti, Sıvas ve değişik bölgelere göç edince, bu bölgede az bir kısmının kalmış olabileceğini, bunlarda zamanla bizim aşiretin bölgesine yakın olduklarından dolayı yöre insanları onlarada Şekak/Şekakan (Şavak) aşireti dediklerinden , onlarda bu ismi benimseyim, Kendilerine Şavak aşireti demiş olabileceklerini ifade etmeye çalışmıştım. Bu görüşe yakın görüşleri , Kurmeşan köyü sakinleride kendi internet sitelerinde ifade etmekteler. Çemişgezek ilçesi ile Pertek ilçesi arasındaki bir çok köyde ikamet etmekte olan insanlar, günümüzde Türkçe kendilerine Şavak aşireti diyenler,kürtçe ise kendilerine Şekak/Şekakan aşireti demekteler. Yani anadilleri ile kendilerine Şekak/Şekakan diyenler , Türkçe konuştukları zaman ise kendilerini Şavak aşireti olarak tanıtmaktadırlar. Kısacası, Şekak/Şekakan aşireti=Şavak aşireti.

 4. napak dedi ki:

  Tamam o düşüncenize katılıyorum.
  Kurmeşanlar farklıdır biraz.
  Aynur Doğan a gelince, Aynur Kurmeşandan değil Doğuktandır.
  Doğuk ise Alevi bir Şavak köyüdür….

  Saygılarr…

 5. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) Şekakiatak dedi ki:

  Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelere göç eden Alevi inancına mensup insanların bir kısmının zamanla sünnilik inancını benimseyip sünni oldukları gibi, alevi inancına mensup insanların yoğun olduğu bölgelere göç eden sünnilerin de bir kısmının zamanla alevi inancına geçtikleri tarihte raslanan bir durumdur.
  Dersim’de alevi inancına mensup insanların yoğun olduğu bölgeye Rivayetlere göre yaklaşık 500 yıl önce yerleşen Sünni inancına mensup Şekak/Şekakan (Şavak) aşiretini günümüzde bir bölümünü sünni, bir bölümünü ise alevi inancına mensup insanlardan oluşması, zamanla sünni inancına mensup bir kısım aşiret mensubunun alevi inancına geçtikleri ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Tabi böyle değilde başka sebeplerdende olmuş olabilir.
  İster sünni olsun, ister alevi olsun, eğer bizim aşiretimize mensup iseler, bizler olduğu gibi hepsini aşiretimize mensup olarak kabul etmek zorundayız. Sünnisi ve alevisi ile Şavak aşiretini oluşturan aşiret mensuplarımıza düşen görev, Allah’ın Kelamı olan Kur’anı Kerimi ve Peygamberimizin sünnetini okuyup yaşamalarıdır. Ashabın da , Ehli beytinde gitmiş olduğu yol Kur’an ve sünnet yoluydu.

 6. ömer doğan dedi ki:

  Herneyse…
  Aynur hakkında konuşalım…
  Bizim fakültede sık sık rastladığım Kürtçe bilmeyen öğrenciler tarafından dinlendiğine şahit olduğum, ve bununla gurur duyduğum güzide sanatçımız.
  Soyadımızın aynı olması bir başka güzellik….

 7. Han Doğan dedi ki:

  Aynur’un içerisinde birbirinden muhteşem parçalarının olduğu yeni albümü, ‘Rewend’ de çıktı bu arada…. ‘Rewend’ göçebe manasına olup, bu parçası buram buram Şavak kokar….

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s