O isimler hiç eskimedi ki…

         Barava (Çukurca)

         Bugünlerde Ankara’da tartışılan bir konu var. Bu konu bizi de yakından ilgilendiriyor. Tartışılan konu, eski yer isimlerinin geri iade edilmesi.  Ancak bir gerçek var ki bilmeliler, biz o isimleri hiç eskitmedik .  Hep onları kullandık inadına ve zevkle.Çünkü biz biliyoruz ki hiç bir manası olmayan, tamamen uydurma, Ankara’dan tayin edilmiş isimleri; atalarımızdan, lisanımızdan, kültürümüzden  izler  taşıyan topraklarımızın ismine tercih etmemiz atalarımıza en büyük ihanet olacaktır. Biz o topraklarda geçmişimizin kokusunu hissediyoruz, oraların otantik havasına müdahale edilmesini kabul  etmemiz mümkün değildir.  Belki köylerimizin isimlerinin kelime manaları yoktur dilimizde, ama biz ’BARAV’ dendiğinde veya  ‘KOMER’ dendiğinde çook şey anlarız, hatırlarız, düşünürüz…   Yeni isimlerini bilme gereği bile duymayız. Ben bir Komer’li olarak Barav’ın isminin Çukurca olduğunu internetten öğrenmiş bulunuyorum. Bunun yanında ‘Barav’ çocukken sık sık ismini duyduğum onunla ilgili hikayeler duyduğum bir zenginliktir  benim için…

       İster resmiyette isimler geri verilsin , ister verilmesin biz hep çocuklarımıza Çukurca’yı öğretmeden Barav’ı öğreteceğiz…

Reklamlar
Bu yazı Haberler (Xeber), Köşe Yazıları (Quncnivîs), Türkçe içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

17 Responses to O isimler hiç eskimedi ki…

 1. ömer doğan dedi ki:

  yeni blogumuz hayırlı olsun. eskisinden daha kullanışlı gözüküyor.

 2. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) dedi ki:

  Selamun aleykum
  Şekak aşireti mensupları, köyleri ve aşiretlerinin isimlerini günümüze taşımaları başlı başına bir tarih niteliğindedir. Son yüzyıl içerisinde köylerin isimlerinin değiştirilmesi aşiret mensuplarının köylerinin asıl isimlerini söylemeye engel olamamıştır. Hükümetin, köylere eski isimlerini tekrar vermesi ilerde yazılacak tarih kitaplarının sağlıklı yazılması demektir. Bu konuda Hükümetin çalışması herkes tarafından taktirle karşılanacaktır.
  Aşiret mensupları aşiretlerinin asıl ismi olan Şekak,Şakak,Şıkak veya Şekakan ismini kürtçe (Kurmançki)konuştukları zaman telaffuz etmekteyken, türkçe konuştukları zaman ise aşiretlerinin asıl ismi yerine Şavak demekteler. Aşiret mensupları tarihi yaşatmak istiyorlarsa eğer, türkçe yada kürtçe konuştukları zaman aşiretlerinin asıl ismi olan Şekak,Şakak,Şıkak veya Şekakan ismini kullanmalıdırlar. Yoksa ilerde yazılacak tarih kitapları hem aşiret mensuplarının hemde diğer insanların kafasında bir sürü şüphe bırakacaktır.
  selam ve dua ile.

 3. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) dedi ki:

  1518 ile 1541 yıllarında Dersim (Tunceli) bölgesindeki Şakaklu(Şekak) aşiretinin yaşadıkları köylerin eski isimleri.

  Köylerin eski isimleri:
  1- Askasor-ı Süfla
  2- Behramlu (Barava)
  3- Boni
  4- Korkud-ı Ulya
  5- Masartu Süfla
  6- Mücavirlü
  7- Norşun-ı Süfla
  8- Norşın-ı Ulya
  9- Özrah
  10-Titinik

  Yukardaki köylerden Askasor- Süfla ve Korkudu Ulya Tunceli merkeze bağlı Okurlar (Askisor) köyü ile bu köye komşu bir köyün eski simleridir. Yine bu iki köye çok yakın olan Altınyüzük (Şekak) köyü, ismini şakak aşiretimizden aldığı ihtimali çok kuvvetlidir. Günümüz yazılı kaynaklarında bu iki köy ile Altınyüzük (Şakak) köylerinde başka aşirete mensup insanların ikamet ettikleri yazılır.
  Yukarda belirtiğim 10 köyden 8’i Pertek ilçesi ile Çemişgezek ilçeleri arasında yer almakta ve günümüzdede aşiretin asıl köyleri bu iki ilçe arasında yer alır. Yukardaki köylerden halk arasında halen eski ismi kulllanılan köyler Titinik, Behramki (Barava) ve Askasor’dur.
  Not: Yukarda yazdığım bilgilerin bir kısmı Prof.Dr. Mehmet Ali ÜNAL’ın 16. Yüzyılda Çemişgezek Sancağı adlı eserden alınmıştır.
  Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki-Adıyaman)

 4. napak dedi ki:

  Ahmet Abi,
  Norşin isimli köyler hangileri?
  Geçenlerde Prof. Yusuf Halaçoğlu bişeyler diyordu,
  Norşin(Güroymak) hakkında, orada bizim aşiretin adını da zikretti tam olarak ne demek istediğini anlayamadım.
  Norşin’in bizim aşiret ile ilgisi tam olarak ne biliyor musun?

 5. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) Şekakiatak dedi ki:

  Selamunaleykum
  Kardeş; Benim bildiğim kadarıyla Norşin, Bitlis ilçesinin Güroymak ilçesinin eski adıdır. Bu ilçe ile Hasankeyf ilçesi , Siirt ve Van illeri birbirlerine komşu olan il ve ilçelerdir. 1500 li yıllarda yazılı kaynaklarda bu bölgenin en büyük aşiretlerinden birinin Şakaki aşireti olduğundan bahseder. Yusuf bey’in değinmek istediği Tunceli , Elazığ ve Erzincan illerindeki Şekakan (Şavak) aşiretininde Şakaki aşireti olduğunu ifade etmeye çalışmıştır. Fakat Yusuf bey , Şıkaki aşireti ismi yerine Şafaki ismini kullanmıştır. Doğrusunu istersen Şafaki ismi bana biraz tuhaf geldi , çünkü nufusu yüzbinleri geçmiş aşiretin mensuplarının hepsi kendilerine Şekak,Şıkak,Şıkaki,Şakak,Şekak veya Şekakan aşireti derler. Yusuf HALACOĞLU’nun Kaleme aldığı 6 ciltlik aşiretlerle ilgili kitabını alıp baktım. Bu kitabında Bizim Tunceli ili Pertek ilçesi ile Çemişgezek ilçeleri arasındaki aşiretin 500 yıl önceki köylerinde ikamet edenler içinde Şekak,Şekakan veya Şakak aşireti ismi yerine Şafaki (Şavaklu) olarak belirtmiş. Bunun yanında Kilis, Hasankeyf ve Çevesindekiler içinde Şafaki aşireti, parantez içerisinde de Şavaklu diye yazmıştır.
  Bizim Tunceli ili Pertek ilçesi ile Çemişgezek ilçeleri arasındaki 500 yıl önceki aşiretin yaşamakta oldukları köylerden iki tanesinin ismide Norşun-ı Ulya ve Norşun-Sufla köyleridir. Bu iki köy o tarihte köy olmayıp Cemaatın (Aşiretin) yerleştiği bir alan, yani 500 yıl önce Çadırlardan kurulu bir yerleşim yeri olsa gerek. Bu iki köyün yerleşim yeri Behramlu (Barava-Çukurca) köyünün birkaç km doğusu ve Güney doğusunda yeralmaktadır. Günümüde aşiretin yaşamakta oldukları Gövdeli ve Tuzbaşı köylerinin kurulmadan önceki yerleri veya çevresi olabilir.
  Ömer kardeş kusura bakma yazını ve sorunu daha yeni gördüm , onun için cevabı geç oldu. Aslında bu tür sorularını Emailime göndersen daha iyi olur.
  Selam ve dua ile.

  • Yusuf Halaçoğlu dedi ki:

   Ahmet Bey,
   Öncelikle selamlarımı sunuyorum. Sitenizi tesadüfen öğrendim. Yazılarınızı okudum ve adımın geçmesi dolayısıyla size açıklama yapmak istedim. Benim Osmanlı Tahrir Defterlerine dayanarak yazdığım “Anadolu’da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar, 1453-1650 isimli 6 ciltlik kitabımda Şavaklardan (ki, kayıtlarda Şafakî olarak da geçmektedir) da bahsediliyor. Oldukça büyük bir aşiret. Bu defterlerde Şavaklar Bayad boyundan gösteriliyor. Tahrir Defterlerini size anlatmama gerek var mı bilmiyorum. Arzu ederseniz açıklamada bulunabilirim. Kitabımdaki Şavak veya Şafakî şeklindeki kelimeler tarafımdan uydurulmuş kelimeler değil. Defterde nasıl geçiyorsa öyle yazdım. Şafakî kelimesinin yanına yazdığım Şavak sadece benim tarafımdan yazılmıştır ve bilgisayardan sorgulandığında ulaşılabilmesi içindir. Nurşin-i Ulyâ ve Nurşin-i Suflâ’da da Şavakların yaşadıkları belirtiliyor. Ben Nurşin diye okudum. Çünkü Arap harfleriyle kelime nun, vav ve rı harflerinden oluşuyor ve Nur kelimesinin anlamı var. Ama Nor diye bir kelime var mı bilmiyorum. Dolayısıyla Kürtçe veya bir lehçesini de bilmiyorum. Bilgilerinize sunarım. Allaha emanet olunuz. Yusuf Halaçoğlu

   • Şekakan Admin dedi ki:

    Merhaba Yusuf Hocam.
    Müsaadenizle bu mesajınızı okuyucularımızla paylaşabilir miyiz. Belki katkıda bulunacaklar olur.
    İlginiz için teşekkürler.

 6. ömer doğan dedi ki:

  Haklısın Abicim,

  Bağlantıyı koparmayalım.

  Norşin hakkında da bir alan araştırması yapmak gerekir.

  Gerek orası gerekse diğer yerlerdeki Şekaklılar hakkında gidip bir araştırma yapmak lazım.

 7. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) Şekakiatak dedi ki:

  Selamunaleykum
  Yazılı kaynaklar, Bizim, Tunceli,Elazığ ve Erzincanda yoğun olan Şekak veya Şekakan aşireti ile Osmanlı zamanında Kilis’e bağlı olup günümüzde büyük çoğunluğu Suriye Devletinin sınırları içeresindeki 10 (on) larca Şikaki aşireti köyü ile aynı aşiret olduğu , yani Şıkaki aşiretinin kabilesi olmayıp , Şikaki aşiretinin aslı oldukları yazılı kaynaklarda doğrulamaktadır. Aynı şekilde bu bölgeye yakın olan olan Kızıltepe ilçesindeki Şıkaki aşireti mensuplarıda Şikaki aşiretidir. Günümüzde Van ili ve çevresi ile İran kısmındaki yazılı kaynakların bahsettiği Şikaki aşiretinin bir kısmı ise Şıkaki aşiretinin bir zamanlar ki kabilesi durumunda iken günümüzde değişik isim ile anılanlarıda vardır.
  Şekak/Şikaki aşireti ile ilgili araştıma yapma fikrin güzel , bu konuda sana yardımcı olabilirsem kendimi mutlu hissederim. Selam ve dua ile.

 8. nısortu dedi ki:

  değerli arkadaşlarım böyle hasas bir konuya değindiğiniz için cok teşekür ederim

 9. nısortu dedi ki:

  ARKADAŞIM AŞİRET BİLGİLERİNE NERDEN ULAŞABİLİRİZ YARDİMCİ OLURSAN ÇOK MUTLU OLURUM

 10. Ahmet ŞAKAKLU (Şekaki) Şekakiatak dedi ki:

  Selamunaleykum
  Benim kurmuş olduğum ŞEKAK-ŞEKAKAN-ŞIKAK-ŞIKAKİ-ŞAKAKİ veya ŞAVAK AŞİRETİ facebook gurubunun Tartışma bölümüne bakarsanız,yazmış olduğum yazlı kaynaklarda geçen aşiretimiz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
  Selam ve dua ile.

 11. kahraman doğan dedi ki:

  sız taktır ediyorum arkadaş bır şavak lı olarak sizın le msn de gorüşelim

 12. celal koçoğlu dedi ki:

  …Türkçeyle birlikte okuma yazmayı da öğrendim zamanla ama yüzyıllardır bölge halkının “Noranig”,”Komer”,”Baskovan” olarak bildiği ve öylece benimsediği o güzelim köy isimlerinin yerine neden hiç bir derinliği olmayan,estetikten zerre kadar nasibini alamamış,baştan savma/kaba/kitch isimler olarak “Bölmebölen”,Sarıbalta”,Akçapınar” v.b ucubelerin dayatıldığını öğrenemedim.Tıpkı varlığını farklılıkları yontarak toplumu tornadan çıkmış gibi tektipleştirmeye adayan o buyurgan,ceberrut,otoriter zihniyetin bu durumdan ne murad ettiğini öğrenememiş olmam gibi…

  (Yukarıdaki satırlar “Çemişgezek Yaşam Dergisi”nin 5.sayısında “Açılım,evet…” başlığıyla çıkan makalemden bir bölüm…Konuyla ilgili olduğu için buraya aynen aldım,umarım bi katkı olmuştur,hoşçakalın…Celal Koçoğlu)

 13. sait ŞİRİN dedi ki:

  sevgil kardeşim yaptığnı araştarmaları taktiredyoruz bölgemizde yaşıyan aşiretin bilgilendirdiğiniz için sizlere teşekkürlerimizi sunarız iyi çalışmalar …

 14. halit çavuş dedi ki:

  öncelikle bu tarz şeylerin tartışılması, bilinçli, geçmişini bilen bir gençliğin yetişmesi için verdiğiniz çabayı takdir ediyorum.. benim merak ettğiğim konu ise şu; örneğin celedorlularla şavak aşiretinde olan başka köylerin pek de bir akrabalığı yok çok eskiye dayanan.. “buna sebep çoğrafi mekanların uzak oluşunu göremeyiz çünkü pertek-çemişgezek arasında şavak aşiretinin köyleri.” peki öyleyse aynı adı taşımaları sadece kültürel bir özellik mi ve yaşam tarzı mı? yok bu ve benzeri şeyler değilse ne? veya ben mi yanlış biliyorum?

Sen ne düşünüyorsun? (Derdê te çiye bra?)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s